Форум трейдеров » Фьючерсы, опционы, акции (CFD) » Свинина - НЕ (Lean Hogs)
+ Подписаться
Страница 4 из 6 ПерваяПервая ... 23456 ПоследняяПоследняя
  1. 1,586
    Комментарии
    5
    Темы
    774
    Репутация Pro
    В начале пути

5 Медалей
    Цитата Сообщение от Anatoliy Посмотреть сообщение
    Пока для настроения хватит думаю, а ближе к 4 ноября почитаем этот отчет U.S. and Canadian Hogs
    :)
    Что там с отчетом то?
    Hog Market:

We had a large decline of $5.08 in pork product last week. In spite of this larger-than-normal seasonal product decline, pork packers put together a large-size weekly harvest of 2.347 million head. Pork packer operating margins remain positive (+$7.12 against + $28.30 last year) and they continue to sell a large amount of pork product on “down” money.

Last week’s pork volume of 468 loads was 1.5% over the previous week, 28.5% over last year and 33% over two years ago. The amount of pork being sold the last few weeks is a little unusual as retailers normally hold back on purchases thinking they can buy at cheaper prices at a later date. In addition, hog futures are still at a much larger-than-normal discount to the lean hog index for this time of year.

We went home Friday with December futures at a discount of 309 against a 2-year average premium of 270. In like manner, we find February this morning at a premium of 16 against a 2-year average of a positive 956. Pork product has had a 17% correction from the 110.19 high made August 8.

A normal August to November correction is in the 18% to 22% range. Most pork brokers are now looking for a pork product bottom this week or early next week as they see upcoming holiday business bidding up most product. The short side of hog futures should be about over.

We are short December above 8770 and with Friday’s high reaching just 8712, we were not stopped out. You should be looking to get out of this position this week in the 8400 to 8600 area. We are selling June cattle against buying June hog futures anytime cattle are 2700 to 2850 premium. This spread did get to 2765 in the middle of Friday’s session – hopefully you were able to initiate this trade.
  2. 1,579
    Комментарии
    19
    Темы
    1543
    Репутация Pro
    Мастер форумных наук

5 Медалей
    Забыл совсем про него, заработался.
    Незначительно увеличилось поголовье свиней, а точнее на 1 процент по сравнению с прошлым годом. Также в данный момент на один процент большее количество беременных свиноматок чем в прошлом году. в данный момент думаю не будет недостатка в свинине, хотя опять же посмотрим на экспорт и данные по запасам.
  3. 1,579
    Комментарии
    19
    Темы
    1543
    Репутация Pro
    Мастер форумных наук

5 Медалей
    Мои мысли на этом графике.
    В принципе сейчас можем сползать вниз пока нет сильных бычьих новостей. Если прорвем МАшки то далее цель находится на уровне нижней границы(80)
    Однако отчет хоть и медвежий но цифры показывают что производство свинины хоть и выравнялось за последние месяцы но все же остается на самом низком уровне за последние пять лет, а может и более(позже прикину).
    Так что интересно будет от этой же границы и покупать. Не думать о глобальном, а так недельные свинги.

Дневной график декабрьской свинины
  4. 341
    Комментарии
    6
    Темы
    366
    Репутация Pro
    В начале пути

3 Медалей
    А я думаю, мы прям щас расти начнём и выше 90 улетим…
    Неделя : тройная вершина для медведей + канал (чёткая цель медведей) + сильная дивергенция. Все это за медведей на 100%

На днях в добавок нарисовали фигуру, с целью все в тех же краях…

А мне всё это говорит о том, что медведи все уже в поезде и последние зашли на пробое шеи этой фигуры. А соответственно продавать больше некому, по этому будут покупать. Заработать так просто медвежатам не дадут :D
    Сбрасывайте Анатолий мясо ))) :greedy: я его покупаю...
  5. 1,579
    Комментарии
    19
    Темы
    1543
    Репутация Pro
    Мастер форумных наук

5 Медалей
    Покупайте у меня я еще продам:thumbsup_002:
  6. 341
    Комментарии
    6
    Темы
    366
    Репутация Pro
    В начале пути

3 Медалей
    Цитата Сообщение от Anatoliy Посмотреть сообщение
    Покупайте у меня я еще продам:thumbsup_002:
    Так я за этим и пишу, мне много надо, зима впереди (дети есть просят)... :)
  7. 1,586
    Комментарии
    5
    Темы
    774
    Репутация Pro
    В начале пути

5 Медалей
    Hog Market:

We have just had a 3-day rally of 200 points in February hog futures as traders will always look for product and cash hogs to bottom in early November for upcoming holiday business.

February futures are at a much larger discount to the lean hog index than is normal for this time frame, and because of it, traders are embracing the long side of futures. Yesterday’s February high of 8945 was the major downtrend line from our 9350 high on October 18 to our November 11 low of 8695. In other words, psychology is making its normal seasonal turn to the friendly side, and has given us the 3-day rally that made a technical bar chart stop.

In trading yesterday (Monday), pork product declined 46 cents, and cash hogs dipped a dollar lower. The lean hog index lost 79 cents. All three of these fundamentals are still weak and we need to feed our present bullish psychology some amount of positive fundamental news. As there was nothing for bulls to talk up this morning, we are having the expected one to two day correction from a major chart point.

We are still waiting for the February future to get into the 8600-8750 area for a buy, but should pork product catch a “bid” this week we can buy at that time. At present we are long June hogs against short June cattle and it’s like watching paint dry.

Most of yesterday’s February strength came from floor traders selling the December hog butterfly spread as it made a double top on bar charts Friday. This selling of one December and one April contracts against buying two February was a large part of yesterdays February rally. That spread made 166 points yesterday! We will visit this type of spread in the near future.

If yesterday’s daily comments had come out on time you, may have bought February hog futures. If that had happened I would tell you the lead you went home with last night would be enough to stay in the position. Since the late posting may have taken away this trade opportunity for you (sorry), we now wait and watch futures action against product fundamentals.

Вообще , мысли такие. Недели две назад кэш наличная свинина была около 90,00, т.е. декабрь торговался "ниже денег". Сейчас кэш 81,36 - минимум начала сентября и последних 8 месяцев.
    Декабрьский постепенно будет переходить в разряд цены "наличного товара". Среднесрочно же дальние месяцы больше на рост смотрят и по сезонности и по сильному спросу экспорта американской свинины.
    Сезон пикового объема убоев - октябрь прошел. Постепенно предложение пойдет на спад, тогда как к зиме и далее к лету спрос высокий.
  8. 1,586
    Комментарии
    5
    Темы
    774
    Репутация Pro
    В начале пути

5 Медалей
    Lean hog futures are lower this morning but are trading near the highs of the session. Cash hogs are coming in higher this morning with IA/MN direct hogs up $0.64 on average. Pork exports for September came in at 441.75 million lbs, the highest September ever with most of the demand coming from Asia however Mexico and Canada also increased their pork imports from a year ago by 13% and 36% respectively. Pork trade this morning is slow with light to moderate demand and offerings. Most cuts are not yet established. The Lean Hog Index was down $.79 and is now within about 30 cents of the current futures price. The CFTC Disaggregated Futures & Options report showed Managed money decreasing net longs as of the previous Tuesday.
  9. 140
    Комментарии
    1
    Темы
    140
    Репутация Pro
    В начале пути

2 Медалей
    Комментарий от аналитика PFGBest:
    "At present, the short side belongs to clowns, fools and jugglers." (В настоящее время на короткой стороне клоуны, **********ы или циркачи")
    Мое мнение - продавать. Во-первых, июньский фьючерс на 7 с лишним долларов дороже спотовой цены. Во-вторых, есть сезонная тенденция к снижению с середины до конца мая. Ну и в-третьих чисто технически.
    В общем, я вчера купил два 84 пута за 1.15 и 1. Посмотрим.

10. 3,114
    Комментарии
    24
    Темы
    2375
    Репутация Pro

Мастер форумных наук

6 Медалей
    Цитата Сообщение от Voff Посмотреть сообщение
    Комментарий от аналитика PFGBest:
    "At present, the short side belongs to clowns, fools and jugglers." (В настоящее время на короткой стороне клоуны, **********ы или циркачи")
    Мое мнение - продавать. Во-первых, июньский фьючерс на 7 с лишним долларов дороже спотовой цены. Во-вторых, есть сезонная тенденция к снижению с середины до конца мая. Ну и в-третьих чисто технически:

В общем, я вчера купил два 84 пута за 1.15 и 1. Посмотрим.
    Добрый день!
    Не знаешь, где можно найти почитать по основам фундамента по свинине и говядине. А то обзоры (на английском) читаю и толком не понимаю. Там такие термины, что больно то переводу не поддаются. Вот по другим товарам легко переводится, а по мясу что-то никак ладом не получается.

Вверх
РегистрацияX

чтобы писать, читать, комментировать